Junior Representatives

State Championships 2016

The RugbyWA Juniors State Championships allow for players in our Under 14, Under 15 and Under 17 age grades to come together and play against the best of the best in their respective age groups.

The 2016 RugbyWA Juniors State Championships were held on Sunday morning before the Perth Spirit’s clash with Brisbane City and we saw some fantastic rugby played across the U14, U15 and U17 age groups.

Final Results:

Julie Skiiba Shiled (U14) – South 17 North 12
Matt Hodgson Shield (U15) – North 27 South 12
David Redpath Shield (U17) – North 41 South 10

Congratulations to the below who were selected in their age groups:

UNDER 14 NORTH UNDER 15 NORTH UNDER 17 NORTH
Aidan McDonagh Dante Tatafu Daniel Spina
Kahu Walker Ben Weir Jordan Grant
Calvin Ortmann Harry Daynes Jayden Berryman
Thomas McIsaac James Sinclair Marnus Spangenberg
Jack Gilbert Joshua Plane Evander Sapsford
Mitchell Damen Kingston Niwa-Siolo Samuel Peirce
Luke Bowles Alexander Masibaka Luke Bolton
Tim Parsons Darcy Hinkley Ben Moran
James Sullivan Ethan Roux Connor Allen
Drake Wanoa James Walker Connor O’Sullivan
Jack Sobey Johan Vermeulen Declan Minouge
Tuatai Lea Curtis Lachlan Hardy Hudson Roe
Luke Tumelty Luke Kapene Werner van der Westhuizen
Gabriel Price Othaniel Vaevae Brodie Clark
Dempsey Thompson Ryan McDonagh Kyle Stray
Ben Thornton Tosa Pa Riki Wylie
Damian Karini Harry Robertson Kevin Ortmann
Lachlan Leggett Isaac Evans Tiago Valentim
Rico Henare-Pako Xavier Vickers Aidan Drummond
Brayden Karangaroa Murray Pratt Cade Begg
Xavier Tearoa Nicholas Franz Michael McGloin
Dane Luitingh Rueben Williams Simon Parsons
Brent Anderson Keenan Wentholt Maikali Rabaro

 

UNDER 14 SOUTH UNDER 15 SOUTH UNDER 17 SOUTH
Vance Christie Leon Eldrick Matthews Tupuorongo Haeane
Alex Cayley Sean Phipps Jean Godfrey
Javahn Ngaputa Joshua James Heke Shay Graham
Oreon Ley Wian Raats Wharepvhi Pohe
Malakai Tuipulotu Dylan Pearce Jeremey Alesana
Aoterangi Manihera Cooper Guy Lee Soa
Josh Clarkin Jarhys Jensen Lochey Knapman
Max Knox Solomone Likio Korree Johnson
Mataiasi Joel Tapp Kyle Hutchinson
Deago Tapara-Pu Creed Ruru Issac Pirihi
Jaden Nelson Joel Carter Raymond Swarts
Zane Gregorovich Reece Anapu Tyrese Mana Williams
Kaya Symon Tyler Carney Tom Nolan
Exton Menzies Xavier Akavi Victor Caulton
Waihana Rewita Jamie Reid Shane Morice
Eric Koroa Eric Leroy Koroa Cullen Thompson
Tuakana Rangihaeata Christian Slack Brandon Steel
Artilla Packer Flynn Stewart Atu Likio
Will Strahan Garret Smook Walker te Wano
Tamati Clarke Priwesh Ambika Prasad Declan John
Ratu Josese I. Naleba Josh Skinner Brayedyn Deeamere
Tyran Gibson Adam Turner
Wyatt Baldwin Xavier Vettori-Lum
Nathaniel Stafford Pao Sisepi